Kołderka obciążeniowa – jak działa i kto może jej używać?

Kołderka obciążeniowa – jak działa i kto może jej używać?

Kołderka terapeutyczna

Ostatnio coraz częściej słyszymy o kołderkach, które mają działanie terapeutyczne i są niezastąpione w walce z nadpobudliwością. Na jakiej zasadzie działają kołdry obciążeniowe i czy każdy może jej używać?

Kołdra obciążeniowa, inaczej sensoryczna działa na zasadzie regulacji układu proprioreceptywnego. Oznacza to, że jeżeli dziecko jest nadpobudliwe, to głęboki nacisk wpłynie łagodząco na zbyt intensywne odbieranie bodźców. Z drugiej strony, kiedy mamy do czynienia z maluchem apatycznym czy osowiałym to kołderka wywierając nacisk wpłynie na nie pobudzająco. Nacisk kołderki wycisza, rozluźnia, pomaga zredukować uczucie lęku, wpływa na produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia i dzięki temu poprawia nastrój i łagodzi ból.

Kołderka obciążeniowa – jak działa i kto może jej używać?

Kołdra obciążeniowa jest traktowana jako element terapii integracji sensorycznej i jest polecana dzieciom z ADHD i innymi zaburzeniami związanymi z nadpobudliwością. Może okazać się bardzo pomocna w przypadku dzieci z zespołem Downa, autyzmem (lub schorzeniami ze spektrum autyzmu, np. zespół Aspergera) zespołem Retta, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami koordynacji ruchowej, w atakach agresji i złości, zaburzeniami koncentracji i uwagi, trudnościami z samoobsługą. Uważa się, że kołdra obciążeniowa pomaga dzieciom z opóźnieniem mowy, wadami wymowy, choroba lokomocyjną oraz w przypadku nadmiernego wyciszenia i spowolnienia. Polecane są również wcześniakom i dzieciom urodzonym poprzez cesarskie cięcie. Mogą z niej korzystać osoby mające stany depresyjne. Dzięki swoim właściwościom kołdra sensoryczna może być dużym wsparciem w walce z bezsennością – możliwe, że w końcu się wyśpisz.

Ważne – poradź się swojego lekarza

Do tej pory nie ma konkretnych przesłanek, które zaprzeczały by pozytywnemu wpływowi kołderki, ani nie są znane efekty uboczne. Należy ją więc stosować ostrożnie i przede wszystkim po konsultacji z lekarzem, który stwierdzi, czy kołderka może przynieść korzyści tobie lub dziecku. W każdym przypadku kołdra musi zostać dobrana indywidualnie! Musi mieć odpowiedni ciężar dobrany do wagi osoby, która będzie ją użytkować. Potrzebne są do tego celu wszelkie wyliczenia. To ważne, aby jej nacisk działał w prawidłowy sposób. Jeżeli będzie zbyt słaby, lub zbyt mocny to niestety może nie działać, albo wręcz przeciwnie – nasilić pewne objawy. Jeżeli zdecydujesz się na zakup kołdry obciążeniowej, to zrób to po konsultacji z lekarzem i po otrzymaniu rzetelnych, szczegółowych informacji oraz wyliczeń od profesjonalnego sprzedawcy.

Dodaj komentarz