ofip.org.pl

Biznes dla Ciebie

Jak zostać doradcą podatkowym
blog

Jak zostać doradcą podatkowym?

Czym zajmuje się doradca podatkowy

Doradca podatkowy zajmuje się udzielaniem opinii i porad w zakresie obowiązków podatkowych. Poza tym może on reprezentować klienta, który bierze udział w postępowaniu przed organami podatkowymi i Sądami Administracyjnymi. Do zajęć doradcy podatkowego należy także sporządzanie i pomoc w wypełnianiu zeznań i deklaracji oraz prowadzenie ksiąg podatkowych. Jak zostać doradcą podatkowym? Konieczne jest spełnienie kilku wymagań.

Powyżej zostały krótko opisane czynności, do których upoważnieni są doradcy. Jest ich oczywiście więcej, jednak żeby uzyskać pełnię praw do ich wykonywania trzeba najpierw wiedzieć, jak zostać doradcą podatkowym. Niestety nie każdy może dołączyć do grona doradców podatkowych. Każdy, kto chce zdobyć to stanowisko musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a także pełnię praw publicznych. Konieczna jest również niezachwiana opinia oraz postawa, która gwarantuje wykonywanie przyszłych czynności zawodowych na wysokim poziomie. Doradca podatkowy jest bowiem zawodem zaufania publicznego, dlatego powyższe wymagania są bardzo ważne.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Każdy, kto zastanawia się jak zostać doradcą podatkowym musi wiedzieć, że niezbędne jest posiadanie wyższego wykształcenia. Najlepiej zdecydować się na studia prawnicze, choć nie jest to wymogiem. Konieczne jest także odbycie 6-miesięcznej praktyki zawodowej w wymiarze 8 godzin tygodniowo. Na koniec kandydat na doradcę podatkowego musi zdać egzamin.

Skoro wiesz już, jak zostać doradcą podatkowym warto przybliżyć kwestię samego egzaminu. Jest on bowiem niezbędny do uzyskania zawodu. Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części ustnej i pisemnej. Jako pierwszą zdaje się część pisemną. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku osoba starająca się o posadę doradcy podatkowego może w ciągu roku przystąpić do zdawania części ustnej. Nie trzeba jej więc zdawać zaraz po części pisemnej. Co więcej, do części ustnej można podchodzić dowolną liczbę razy.

Są także sytuacje, które zwalniają kandydata na stanowisko doradcy podatkowego z egzaminu. Komisja Egzaminacyjna może bowiem zawierać umowy z uczelniami, na podstawie których określany jest program nauczania obejmujący zakres wiedzy i umiejętności, który znajduje się w części pisemnej egzaminu. Jest jednak pewien warunek – taka uczelnia musi posiadać uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych lub ekonomicznych. Dzięki ukończeniu takich studiów kandydat otrzymuje odpowiednie dokumenty, które wpływają na pozytywny wynik części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego bez konieczności jego zdawania. Może on zatem od razu przystąpić do części ustnej.

Otrzymałeś odpowiedź na pytanie, jak zostać doradcą podatkowym. Pamiętaj jednak, aby po zdobytych kwalifikacjach nie spocząć na laurach, lecz nadal je podnosić. Jest to określone w odpowiedniej ustawie, według której doradca podatkowy powinien uczestniczyć m.in.: w szkoleniach. Muszą być one oczywiście ściśle związane z jego pracą zawodową. Ponadto powinien on brać udział w konferencjach, wykładach, sympozjach, zjazdach, publikacjach czy szkoleniach e-learningowych Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Droga do zdobycia zawodu doradcy podatkowego nie należy więc do najłatwiejszych, ale szeroki wachlarz możliwości zawodowych na pewno ci ją zrekompensuje.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
zakupy w internecie
5 kroków do udanych zakupów w Internecie

5 kroków do udanych zakupów w Internecie Nie musisz wstawać z kanapy, aby wypełnić szafę pięknymi ubraniami! Ale jak to...

Zamknij